Företaget

SensiNet AB har utvecklat och producerat trådlösa styrsystem för industrin sedan 1978. Våra rötter och vår kärnverksamhet finns på Mårtensgård i Säter. Härifrån utvecklar vi våra produkter som vi sedan levererar ut till kunder över hela Sverige. Företaget har drygt tio anställda och arbetar både med egen organisation och med partners.

SensiNet AB har utvecklat ett av världens ledande, helt automatiska övervakningssystem för livsmedel, TermoSense®. Systemet används även för övervakning av laboratoriemiljö och bussdepåer. Den prisbelönta och patentskyddade TermoSense®-teknologin är väl beprövad och erbjuder avancerad temperaturövervakning som förhindrar obehagliga överraskningar och hjälper till att optimera, vilket innebär trygghet och bättre ekonomi för kunden.

> Kontaktuppgifter, adress och karta

Medarbetare

Janis Platbardis

Ägare och VD
Telefon: 0225-535 70
Mobil: 070-733 64 62
E-post: janis@sensinet.se
 

Janis Platbardis, ägare och VD
Mikael Bergemalm

Programmering
E-post: mikael@sensinet.se
 
 
 

Mikael Bergemalm - Programmering
Jemal Adem

Analys
Telefon: 0225-535 70
E-post: jemal@sensinet.se
 
 

Jemal Adem - analys
Jenny Färjegård

Lödning, montering, skyltar, prototyper, dokumentation
Telefon: 0225-535 70
E-post: jenny@sensinet.se
 

Jenny Färjegård - lödning, montering, skyltar, prototyper, dokumentation
Jonas Hellström

Verkstad
Telefon: 0225-535 70
E-post: jonas@sensinet.se
 
 

Jonas Hellström - Verkstad
Oskar Hulter

Systemförsäljning
E-post: oskarh@sensinet.se
 
 
 

Oskar Hulter - Systemförsäljning
Kim Huynh

Systemförsäljning
E-post: kim.huynh@sensinet.se
 
 
 

Kim Huynh - Systemförsäljning
Björn Larsen

Webb, fotografering, dokumentation
Telefon: 0225-535 70
E-post: bjorn@sensinet.se
 

Björn Larsen - webb, fotografering, dokumentation
Mats Larsen

Programmering
Telefon: 0225-535 70
E-post: mats@sensinet.se
 
 

Mats Larsen - programmering
Patrik Lindqvist

Service
Telefon: 0225-535 70
E-post: patrik@sensinet.se
 
 

Patrik Lindqvist - Service
Anders Norlin

Service
Telefon: 0225-535 70
E-post: anders@sensinet.se
 
 

Anders Norlin - service
Joakim Platbarzdis

TSI, system, programmering
Telefon: 0225-535 70
E-post: joakim@sensinet.se
 
 

Shukrulla Sabirov

Systemförsäljning
Telefon: 0225-535 70
E-post: shukrulla@sensinet.se
 
 

Shukrulla Sabirov - Systemförsäljning
Ali Saloum

IT, CAD, prototyper, modifikationer, service, flashning, lödning
Telefon: 0225-535 70
E-post: ali@sensinet.se

Ali Saloum - IT, CAD, prototyper, modifikationer, service, flashning, lödning
Lenita Tollsten

Kundservice, serviceavtal, ekonomi & bokföring
Telefon: 0225-535 70
E-post: lenita@sensinet.se
 

Lenita Tollsten - kundservice, serviceavtal, ekonomi & bokföring

upp

Referensprojekt

SensiNet AB är ett teknikföretag som utvecklar och säljer trådlösa styrsystem. Det egenutvecklade trådlösa TermoSense®-systemet är väl beprövat och har i över 10 år använts på ett stort antal platser i Sverige. Bland kunderna finns Sahlgrenska Universitetssjukhuset, Arriva, Trafikverket, InfraNord, Preem, ICA, Hemköp, Foodmark, Svensk Cater, Tempo, m fl.

> Läs om referensprojekt Göteborgs Universitet - Sahlgrenska Akademin

upp

Historia

SensiNet AB har utvecklat och producerat trådlösa styrsystem för industrin sedan 1978. Huvudkontoret och kärnverksamheten är sedan 80-talet förlagt till Mårtensgård i Säter. Härifrån styrs utvecklingen och produktionen av företagets patenterade produkter.

SensiNet AB har utvecklat världens ledande, helt automatiska övervakningssystem för livsmedel, TermoSense®. 2004 installerades det första trådlösa TermoSense®-systemet för temperaturövervakning hos kund. Sedan dess har produkterna i TermoSense®-systemet uppgraderats i flera versioner och systemet är idag mycket tillförlitligt, med mindre än 0,5% garantiärdenden.

TermoSense® presenteras i Draknästet
Janis Platbardis, grundare och ägare, var med som entreprenör och uppfinnare i TV-programmet "Draknästet" 2009. Janis presentation av TermoSense®-systemet gjorde intryck hos drakarna, vilket resulterade i flera års samarbete med finansmannen Sven Hagströmer. Se filmen.

2014 gjorde företaget en större installation på Sahlgrenska Akademien, Göteborgs Universitet, för att bevara värdefullt kylt/fryst biomaterial från forskning. Temperaturövervakning, larm, analyser, råd och tips har aktivt minimerat risker och tryggat ovärderligt biomaterial. Läs mer på radiosensorer.se

2015 startades flera nya stora projekt inom livsmedelsbranschen och nya marknader öppnades, som t ex styrning av underhållsvärme till depåställda bussar.

upp

Utmärkelser

Skapa-diplom 2004 och 2007

Venture Cup 2007
4:e plats bland 1178 affärsidéer

I 2010 års Dagligvarugala var TermoSense en av tre nominerade till Årets Tekniska Lösning

I 2011 års Retail Awards vann TermoSense
Årets Tekniska Lösning

Dalarnas tillväxtliga 2018
Vi är Dalarnas femte snabbast växande sunda och etiskt riktiga företag!

Bildgalleri

> Visa bildgalleri

upp